دشمن همه ما بیرون منطقه است

مشعل: وزیر نفت در پایان بازدید از کارخانه های گروه مپنا در جمع خبرنگاران به سوالات آنان پاسخ داد. مهمترین نکته در این میان، تعیین و تکلیف فاز 11 پارس جنوبی بود که زنگنه از کناره گیری چینی ها خبر داد که جزییات این پاسخ و سایر توضیحات در ادامه می آید.

فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی: این فاز تعیین تکلیف شده است. شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین (سی ان پی سی آی) از این پروژه کنار رفته است و پتروپارس به تنهایی توسعه این فاز را ادامه خواهد داد و تا پایان امسال نخستین جکت این فاز برای استقرار سکویی با ظرفیت برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب نصب خواهد شد.

دیدار با وزیر انرژی عربستان در مسکو: عبوری دیدار کردیم و آنجا هم گفتم با ایشان دوستی ۲۲ ساله دارم و با تمام فراز و نشیب هایی که در روابط ایران و عربستان پیش آمده، این دوستی ادامه داشته است و هیچ مشکلی برای دیدار با ایشان ندارم. اختلاف با عربستان را ما ایجاد نکردیم و می خواهیم در منطقه با همه دوست باشیم و آنها نیز نباید ما را دشمن خود بدانند. دشمن همه ما بیرون منطقه است.

ملاقات های دوجانبه در حاشیه بیست ویکمین نشست وزارتی (جی یی سی اف): تقریبا با همه وزیرانی که آنجا بودند، دیدار داشتیم و درباره روابط دو جانبه و بازار با هم مذاکره کردیم، ضمن اینکه مذاکره خوبی با شرکت های روس داشتیم که انشاء الله ادامه داشته باشد.

توسعه میدان گازی فرزاد B: کارهای این میدان در حال انجام است و همزمان هم با هندی ها صحبت می کنیم که اگر می خواهند برای توسعه بیایند و فردا گلایه نکنند.

اصلاح قیمت بنزین: هنوز تصمیم نهایی ابلاغ نشده است.

کیفیت و صادرات بنزین: شایعه آلودگی بنزین بر صادرات آن تاثیر نمی گذارد. صادرات بنزین در حال حاضر با کیفیت خوبی در حال انجام است. هر چند وقت یک بار عده ای حرف هایی می زنند و انگار نمی خواهند مردم آرامش ذهنی داشته باشند. هم اکنون ۹ کلانشهر و شهرهای بزرگ از بنزین یورو ۴ استفاده می کنند.

 

فاز چهارم ستاره خلیج فارس: این فاز تقریبا اجرا شده است و لزومی ندارد کاری که می توان با ۱۰۰ میلیون دلار انجام داد، برای آن یک میلیارد دلار هزینه شود. فاز چهارم ستاره خلیج فارس با رفع تنگناها اجرا شده است و هم اکنون خوراک این پالایشگاه روزانه ۴۲۰ تا ۴۳۰ هزار بشکه است که تا چند ماه آینده به ۴۸۰ هزار بشکه می رسد.

پالایشگاه های سیراف: منابع مالی این طرح از سوی بانک مرکزی در حال پیگیری است و بخشی از آن باید از طریق بانک ها تامین شود. بانک ها هم برای حضور در این پروژه ابراز علاقه کردند.

واگذاری شرکت ملی حفاری: این شرکت سال هاست که در فهرست واگذاری قرار دارد؛ اما فعلا برنامه ای برای واگذاری آن وجود ندارد.