چطور استعداد کودک حرام نشود؟

دنياي امروز در عين اينکه دسترسي هاي سريع و بيشتري را براي نسل هاي جديد فراهم کرده است، مي تواند تا حدي گمراه کننده هم باشد و کودکان را از مسيري که براي آنها مفيد و کاربردي و آينده ساز است، دور کند. حتي اين شرايط مي تواند براي والدين آنها هم گمراه کننده باشد و آنها نتوانند به موقع استعداد و ويژگي هاي مثبت و منفي شخصيت کودکشان را پيدا کنند و در جهت اصلاح يا تقويت آن بکوشند. در دنياي تعليم و تربيت امروز به جاي نسبت دادن صفت هايي از قبيل باهوش يا کند ذهن به کودکان، سعي بر اين است که به دور از هر گونه برچسب زدن، توانمندي هاي آنها شناسايي و تقويت شود . به همين دليل موضوع شناخت ذهن کودک براي ما به عنوان پدر، مادر، مربي يا معلم موضوعي بسيار مهم است. در دنياي امروز کودکان مي توانند با کمترين زمينه و استعداد، با تلاش و پيگيري و قرار گرفتن در مسير رشد، موفقيت هاي قابل قبولي را به دست بياورند. به همين دليل لازم است درباره زمينه هاي کشف استعداد کودکان بيشتر بدانيم و متوجه باشيم چطور بايد زمينه هاي اين رشد را فراهم کنيم و نقش والدين در مسير چيست؟

انتظارات خاص نداشته باشید

ممکن است انتظار داشته باشیم هوش و استعداد فرزندمان متفاوت و خاص و فراتر از کودکان دیگر باشد یا اصرار داشته باشیم این هوش و استعداد حتما در زمینه ای که ما منتظر آن هستیم، صورت گیرد، اما این مهمترین اشتباه ممکن برای والدین است. مثلا شاید ما علاقه داشته باشیم او هوش ریاضی بسیار خوبی داشته باشد؛ در صورتی که کودک ما اصلا در این زمینه استعدادی ندارد و علاقه و توانایی هایش بیشتر در زمینه کارهای هنری مانند پرداختن به موسیقی یا نقاشی است ، بنابراین قبل از هر گونه کمکی به او ابتدا باید این موضوع را در نظر داشته باشیم.

تشویق برای خلاقیت

مهم نیست کودک شما در چه زمینه ای فعال شده، مهم این است که خلاقیت او رشد کند و پرورش یابد. تلاش کنید تا کارهای خلاقانه و پیشروانه را تشویق کنید؛ البته اگر خطایی هم مرتکب می شود او را متوجه اشتباهش بکنید؛ با این کار او را در مسیر پیشرفت انواع مختلف استعداد ها یش قرار می دهید، اما به خاطر داشته باشید که این کار را با کلام مهر آمیز و سرشار از محبت انجام دهید.

ا صرار نکنید

اگر کودکتان را به کلاس پیانو بردید و یک پیانو هم خریداری کردید اما دیدید کودکتان توجهی به تمرین و کلاس ها ندارد، نباید روی ادامه این کار اصرار کنید. هیچ گاه به فرزندتان برای انجام کاری اصرار نکنید و به او اجازه دهید مطابق سلیقه اش رفتار کند . بسیاری از نظریه پردازان عقیده دارند کودکان با بعضی ویژگی های خاص و به اصطلاح ذاتی به دنیا می آیند ؛ بنابراین اگر ما ویژگی ها و خصوصیات آنها را تشخیص دهیم و آنها را تحت قانون و چارچوب خاص در بیاوریم، این ویژگی ها بتدریج منجر به این می شود که استعداد کودک هم بیشتر رشد کند، اما اگر محدودیت هایی که ما برای فرزندانمان قائل می شویم، بیش از اندازه باشد، به ایجاد استرس و اضطرابی منجر می شود که مانع از پرورش خود واقعی او خواهد شد.

بازی را کنار نگذارید

یکی از زمینه های مناسب برای بروز خلاقیت و استعداد کودکان بازی ها و ورزش های مختلف برای کودک است. بهتر است تنوع و آزادی عملی را برای کودکتان فراهم کنید تا بتواند بدون محدودیت تجربه هایی از ورزش و بازیهای مختلف داشته باشد و آزمون خطا را تجربه کند. کودکی که اشتباه نکند، زمین نخورد و نتیجه خطاهایش را نبیند، نمی تواند اعتماد به نفس لازم برای بروز استعداد خود را به دست بیاورد. یکی از راه های ارتباط کودک محیط و شرایط بازی با کودکان دیگر است. البته این بازی تا یک سالگی فقط با شناخت اشیا و لمس آنها صورت می گیرد، اما بتدریج پیشرفته تر می شود. فراموش نکنیم هر چه قوه تخیل کودک بیشتر تقویت شود توانایی های او نیز بیشتر می شود.

 با آنها حرف بزنیم

یکی از بهترین راه ها برای شناخت استعدادهای کودکان حرف زدن با آنهاست. شما می توانید از آنها سوال کنید هنگام انجام کار یا فعالیت مورد نظرشان چه احساسی داشته، چرا چنین احساسی دارند و از آنها بیشتر در مورد علایق شان و همچنین علت انتخاب هایشان بپرسید. شاید پاسخ کودکان خیلی ساده و ابتدایی به نظر برسد، اما همین موضوع باعث می شود بیشتر با روحیات آنها آشنا شویم . در عین حال می توانید در میانه این حرف زدن، تجربیات دیگران یا خودتان را برای کودکتان بازگو کنید و ببینید درباره این تجربیات چه واکنش یا نظری دارد و حتی شاید درباره آنچه صحبت شده بیشتر کنجکاو شود و به دنبال آن موضوع برود.

 کودک را هل ندهید

گاهی اوقات به اشتباه فکر می کنیم چون آنها سن کمی دارند، پس خیلی چیزها را نمی فهمند و لازم است ما آنها را هدایت کنیم و به سمتی هل بدهیم. درست است که مدیریت نیازها و تامین خواسته ها اهمیت دارد، اما آنها نیاز دارند که شما فرصت کافی در اختیارشان قرار دهید تا خودشان تشخیص دهند. هرگز کودک خود را لای منگنه نگذارید شاید او از چیزی که شما می خواهید، هیچ لذتی نمی برد. او را به زور به مسیری هل ندهید که نمی خواهد و وقتی که راهی را انتخاب می کند، او را حمایت کنید مگر اینکه احساس کنید ممکن است خطری تهدیدش کند.

 نکات طلایی تر

بگذارید فرزندتان در انجام کارها مرتکب اشتباه شود. به پرسش های خاص و عجیب کودکتان پاسخ بدهید و سوال های خاص و عجیب از او بپرسید تا ذهنش درگیر شود. انتظارات واقع بینانه داشته باشید و بگذارید بدون محدودیت انتخاب کند. کودک خود را با برچسب زدن محدود نکنید. برنامه زمانی منظم برای فعالیتهایی نظیر خواندن، گوش دادن به موسیقی و صحبت کردن در نظر بگیرید و مهمتر اینکه اجازه دهید فرزندتان به فعالیتهای گروهی مورد علاقه اش بپردازد. از مقایسه کودک خود با دیگران بپرهیزید. او را به کتابخانه، موزه، کنسرت، یا مسابقات مختلف ببرید و او را با افراد موفق آشنا کنید.

 

اپلیکیشن های کاربردی 

قبولی

چه بخواهيم و چه نخواهيم، کنکور همچنان چالش بزرگي براي دانش آموزان کشور است و ابزاري که بتوانند به آمادگي هر چه بيشتر براي کنکور کمک کنند، مورد توجه و استقبال مردم قرار مي گيرند. اپليکيشن قبولي هم از معدود محصولات ايراني بود که توانست تجربه شيرين و لذت بخشي از تست زني در موبايل را براي کاربران به ارمغان بياورد. قبولي، امسال در کنار تست هاي کنکور، تست هاي آزمون هاي استخدام دولتي و آزمون هاي پزشکي و آزمون هاي راهنمايي و رانندگي را هم به مخزن سوالاتش اضافه کرد تا به غير از قشر دانش آموز و دانشجو، توجه همه اقشار را به خود جلب کند. عملکرد عالي در زمينه برگزاري آزمون هاي تستي در کنار آناليز هوشمند نتايج و البته قيمت مقرون به صرفه عواملي هستند که قبولي را در زمره بهترين اپ هاي آموزشي سال 97 قرار مي دهيم.

 

متن یار

OCR فناوري چندان جديدي نيست. چند سالي است که شرکت هاي بزرگ گوگل و ادوبي از اين فناوري براي تبديل سريع متن هاي چاپي به نوشته هاي قابل ويرايش کامپيوتري استفاده مي کنند. جاي خالي اين فناوري در ميان اپليکيشن هاي ايراني احساس مي شد تا اين که «متن يار» با عملکردي دقيق و بي نظير وارد استورها شد. متن يار، اولين اپليکيشن ايراني است که موفق شد بدون اما و اگر، نوشته هاي چاپي کتاب ها را با دقتي قابل قبول به متون تايپي تبديل کند؛ ابزاري که بيش از همه به کار دانشجويان، نويسندگان و خبرنگاران مي آيد و مي تواند در صرفه جويي وقت اين افراد شگفت انگيز ظاهر شود.

 

کرفس

انتظارات از اپ هاي سلامت و تناسب اندام ايراني، خيلي بالا نيست چرا که هنوز راه درازي تا رسيدن به سطح اپليکيشن هاي خارجي دارند. با اين وجود کرفس يکي از محصولاتي بود که امسال تلاش ويژه اي براي نزديک شدن به سطح ايده آل انجام داده . از ارتقاء و بهبود رابط کاربري گرفته تا ارائه اپليکيشن کالري شمار آني ، کرفس نهايت تلاش خود را انجام داد که کاربرانش را به رعايت رژيم غذايي کمک کند و به وزن ايده آل شان برساند. انتخاب به عنوان بهترين اپليکيشن مردمي از ديدگاه کاربران ديجياتو و شرکت کنندگان جشنواره وب و موبايل ايران، هر دو موفقيت و برتري کرفس را در بازار اپليکيشن هاي ايراني تأييد مي کنند.

 

داستان عکس: مراسم رژه نيروهاي مسلح همزمان با 31 شهريور ماه و آغاز هفته دفاع مقدس در مشهد برگزار شد.

عکس: سعيد گلي-مهر