ناشناخته هاي اسرارآميز

اعضای پنهان بدن را بشناسید

بدن انسان افزون بر اينکه داراي ساختاري شگفت انگيز است، رازهاي ناشناخته و اسرارآميزي هم دارد که ما از آنها بي خبريم، مثل برخي اعضاي پنهاني بدن که شايد براي خيلي از ما باشد.  بسياري از ما انسان ها از جسم پررمز و راز خود اطلاعات کافي نداريم؛ از اعضاي ناشناخته اي که در بدنمان وجود دارند، اما چون ديده نمي شوند، از آنها آنطور که بايد و شايد آگاهي نداريم. اگر علاقه مند هستيد که با اعضاي کمتر شناخته شده بدنتان آشنا شويد، در ادامه با ما همراه باشيد.

 لايه دوآ

قرنيه شما (لايه بيروني شفاف چشم)، شش لايه دارد که يکي از آنها در سال 2013 کشف شد. به گفته دانشمندان لايه دوآ، کمتر از شش دهم هزارم اينچ ضخامت دارد.

عضله بازو

حدود 86 درصد از انسان ها داراي عضله هستند، اما گاه برخي افراد، عضله بازو ندارند. براي اينکه بدانيد آيا اين عضله را در بازوهايتان داريد يا نه، مي توانيد يک تست انجام دهيد، به اين صورت که انگشت کوچک خود را با انگشت شست تان لمس و عضلات مچ دست خود را سفت کنيد. عضله در مرکز مچ دست قرار مي گيرد، درست زير کف دستتان. اين عضله در انسان به انعطاف پذيري مچ دست کمک زيادي مي کند، اما اگر شما اين عضله را هم نداشته باشيد، هيچ مشکلي برايتان به وجود نمي آيد. اين عضو ناشناخته بدن در کودکان کمتر از 5 ماه وجود دارد و به واکنش کف دست بچه ها معروف است.عضله بازو به بچه ها کمک مي کند تا آنها با دست خود بتوانند هر چيزي را بگيرند.

 دندان عقل

در بيشتر افراد درد شديد انتهاي فک است که آنها را متوجه دندان عقل مي کند. همه انسان ها در اوايل 20 سالگي متوجه رشد دندان عقل خود مي شوند. اين دندان بدون هيچ علامتي در دهان رشد مي کند

 عضلات گوش و نقطه داروين

سه ماهيچه سمعي با گوش بيروني در ارتباط هستند. حدود 10 تا 20 درصد انسان ها اين توانايي را دارند که عضلات گوش خود را درگير کنند تا بتوانند گوششان را بچرخانند. همچنين حدود يک چهارم جمعيت جهان داراي برآمدگي در لبه بالايي گوش(داروين) هستند. در حيواناتي مثل خرگوش اين عضله در انتهاي گوش ها قرار گرفته و وظيفه فوکوس صداهاي دور روي گوش را به عهده دارد.

دم انسان

البته ما ديگر آن را نداريم، اما جنين انسان تا 10 هفتگي که در حال رشد است، دم دارد. در موارد بسيار نادر هم ديده شده که نوزادان با يک عضو اضافه مانند متولد شده اند که مي تواند به راحتي با جراحي برداشته شود. در يکي از مقالاتي که در اين خصوص وجود دارد، نوشته شده قبل از اينکه متولد شويم، دم داريم!  تعجب نکنيد، اين يک حقيقت است. همه انسان ها قبل از تولد براي چند هفته دم دارند. به گفته دانشمندان، استخوان دنبالچه آخرين بقاياي دم انسان است و جالب اينکه تمام پستانداران دنيا در شکم مادر نيز داراي دم هستند و فقط انسان است که قبل از تولد آن را از دست مي دهد.

پلک سوم

علاوه بر دو پلک ، پلک ديگري هم وجود دارد که در گوشه چشم درست بعد از منبع اشکي قرار گرفته است. در چشم بسياري از خزندگان، پرندگان و پستانداران، پلک سوم مانند غشايي شفاف است که به صورت افقي داخل چشم براي حفظ رطوبت و در انسان براي کمک به منبع اشکي ايجاد شده است.

 

تابش پوست در تاريکي

دانشمندان ژاپني با استفاده از دوربين هاي فوق العاده حساس کشف کرده اند که انسان ها از خود نور متصاعد مي کنند. اين نور بيشتر از پيشاني، گونه ها و گردن منتشر مي شود. اين نور در شب کمتر است و اواخر بعدازظهر بيشتر بروز مي کند. پس از آن «بيولومينسانس يا بازتابي» يک هزارم بار ضعيف تر از آن است که چشم انسان قادر به ديدنش باشد.

 

ارگان جاکوبسون 

اين ارگان به برخي حيوانات کمک مي کند تا فرومون ها را که مواد شيميايي هستند و باعث ايجاد واکنش در گونه مشابه آنها مي شوند، تشخيص دهند. دانشمندان هنوز هم بر سر اينکه آيا انسان ها داراي اين عضو هستند يا نه با هم بحث دارند. با اين حال مطالعات انجام شده، نشان داده که جنين انسان در رحم مادر اين عضو را دارد، اما در مراحل رشد آن را از دست مي دهد.

حاويه

دانشمندان همچنان به دنبال کشف ارگان هاي جديدي از بدن انسان هستند. در نوامبر 2016 محققان رسمي، يکي ديگر از اعضاي بدن را به کتاب هاي درسي آناتومي اضافه کرده اند. تصور دانشمندان بر اين بود که حاويه- دو برابر حفره شکم در سيستم گوارش - چند ساختار جداگانه بود، اما با تحقيقات بيشتر متوجه شدند که اين عضو يک واحد است و ارگان روده را به شکم متصل مي کند، اما هنوز نمي دانند که حاويه چه عملکردي دارد.

کيسه اشکي

اگر پلک بالا يا پايين خود را بکشيد، در گوشه داخلي، سوراخ کوچکي (کيسه اشکي) خواهيد ديد. ساده ترين راه براي ديدن کيسه اشک، پلک پايين است. با اين حال با کمک هر دو پلک مي توانيد اشک هاي خود را تخليه کنيد.

 

آرامش بخشی به نام دارچین

این گیاه، آرام بخشی طبیعی است و مصرف روزانه آن به سلامت بدن کمک می کند. کلیه ها را گرم نگه می دارد، ضعف پاها را از بین می برد و کم خونی را درمان می کند. دارچین بهترین دارو برای دردهای عضلانی است. این ماده گیاهی، اثر آرام کننده و شادکننده دارد. در حقیقت باید گفت دارچین، والیوم گیاهی است، زیرا در آن ماده ای به نام Cinnamodehyde وجود دارد که روی حیوان و انسان اثری آرام بخش دارد. یک قاشق چایخوری دارچین؛ حاوی ۲۸ گرم کلسیم، یک گرم آهن و بیشتر از یک گرم فیبر و مقدار زیادی ویتامین های C،K و منگنز است. همچنین ۲/۱ گرم کربوهیدرات دارد. دارچین رگ ها را باز می کند و باعث بهبود گردش خون می شود. یکی از خواص دارچین این است که باعث افزایش کارایی هورمون انسولین در بدن می شود، در نتیجه بدن نیاز کمتری به این هورمون برای کنترل قند خون پیدا می کند.

 

توصیه هایی برای سلامت

  تغذیه سالم داشته باشید: رعایت برخی نکات ساده می تواند سلامت را تضمین کند. نکاتی که بیشتر مواقع نادیده گرفته می شوند، در حالی که با توجه به آنها می توان از بروز خطرهای جبران ناپذیر جلوگیری کرد.

  شیرین کننده های مصنوعی : این مواد می توانند نورون های عصبی را تخریب کنند؛ بنابراین بهتر است به جای استفاده از شیرین کننده های مصنوعی از قندهای طبیعی، آن هم در حد متعادل استفاده کنید.

  رنگ های مصنوعی: رنگ های مصنوعی که به برخی نوشیدنی ها و خوراکی ها افزوده می شوند، به شکل وسیع در غذاهای آماده نیز وجود دارند و به مسمومیت نورون ها می انجامند. بهتر است به جای استفاده از این نوع رنگ ها از رنگ های طبیعی کمک بگیرید.

 گرم کردن غذا در ظروف پلاستیکی: برای گرم کردن، ظرف پلاستیکی به هیچ وجه گزینه مناسبی نیست. اگر قصد دارید غذایتان را گرم یا غذا و نوشیدنی گرم بخورید، از ظروف شیشه ای، سرامیکی یا چینی استفاده کنید. ظروف پلاستیکی در برابر گرما اگر دارای ترکیبات بیسفنول A یا فتالات ها باشند، آنها را به غذا منتقل می کنند و بیماری زا هستند.

 شیشه های شیر پلاستیکی :  اگر می خواهید برای فرزندتان شیشه شیر بخرید، حتما نوع شیشه ای آنها را انتخاب کنید و از گرم کردن شیر در شیشه های پلاستیکی بپرهیزید.

   مصرف میوه و سبزی های فصل : خرید میوه و سبزی های تازه به این معناست که شما کمتر به مصرف آفت کش ها و نگه دارنده ها نیاز پیدا می کنید. میوه های خارج از فصل برای اینکه سالم بمانند و در فصول دیگر مورد استفاده قرار گیرند، بعد از چینش، حمل و ذخیره سازی، آفت کش و نگه دارنده های زیادی به آنها زده می شود. توصیه ما این است که از این میوه ها تا حد امکان استفاده نکنید.

 خرید محصولات طبیعی : استفاده از محصولات طبیعی نسبت به محصولات گلخانه ای و پرورشی ضرر کمتری دارد، چون این مواد حاوی کادمیوم،PBC و فلزات سنگین کمتری نسبت به دیگر محصولات هستند.

  استفاده از ماهی پرورشی : مصرف ماهی های چرب غنی از امگا3 مثل تن توصیه نمی شود، چون میزان PBC و فلزات سنگین نظیر سرب و جیوه در گوشت آنها بسیار بالاست. اگر تمایل به مصرف ماهی دارید، توصیه شده انواع پرورشی آنها را انتخاب کنید، چون در مقایسه با ماهی های آزاد آلودگی کمتری دارند.