چالش ترامپ برای به دست آوردن دل نفتی ها و کشاورزان

دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا، در ماه اوت امسال در نشستي پشت درهاي بسته بسيار نگران به نظر مي رسيد، زيرا نماينده اصلي او در امور چين مدارکي ارائه کرد که نشان دهنده ناخرسندي کشاورزان آمريکايي از سياست هاي ترامپ درباره سوخت زيستي بود و اين هشدار را براي ترامپ در بر داشت: در ايالت آيوا به دردسر افتاده اي!

تري برنستاد، فرماندار پيشين ايالت آيوا و سفير کنوني آمريکا در چين، به ترامپ گفت که کشاورزان آمريکايي با وجود فشارهاي اقتصادي ناشي از جنگ تجاري آمريکا و چين، ممکن است همچنان به ترامپ وفادار مانده باشند، اما نمي توانند سياست هاي اخير داخلي را تحمل کنند که به سود صنعت نفت و به ضرر کشاورزان است.

چهار منبع حاضر در جلسه ياد شده، اعلام کردند برنستاد به ترامپ توضيح داد که دولت آمريکا با رفع الزام پالايشگران براي استفاده از اتانول مبتني بر ذرت در سوخت توليدي خود، در حال آسيب زدن به حمايت ها از ترامپ در ايالت هاي مهم انتخاباتي همچون آيوا و ويسکانسين است.

در اين جلسه دو ساعته که مشاوران ارشد ترامپ در زمينه امنيت و اقتصاد هم در آن حاضر بودند، برنستاد نقشه اي از مناطقي نشان داد که در سال 2016 ميلادي طرفدار ترامپ بودند، اما اکنون براي انتخابات 2020 ميلادي موقعيت ترامپ در آنها به خطر افتاده است. وي همچنين فهرستي از اظهار نظر گزينه هاي نامزدي ترامپ ارائه کرد که به سياست ترامپ درباره سوخت هاي زيستي حمله کرده و آن را خيانت به کشاورزان فعال در زمينه کشت ذرت توصيف کرده اند. وي همچنين اخبار مربوط به تعطيلي تاسيسات توليد اتانول در مناطق مرکزي آمريکا را براي ترامپ بازگو کرد.

سخنان برنستاد، ترامپ را مبهوت کرد، زيرا مشاوران سياسي او پيش از اين به او تضمين داده بودند که رأي ايالت آيوا براي او قطعي است.

يکي از افراد حاضر در جلسه ياد شده گفت: اين نخستين بار بود که رئيس جمهور کاملاً متوجه شد که اين کشاورزان چقدر به دليل اين مسئله عصباني هستند و اين مسئله مي تواند در ايالت آيوا و شايد ديگر ايالت هايي که اين با اين مسئله درگيري هستند، به چالشي جدي تبديل شود.

پيش از پايان جلسه، ترامپ اعضاي کابينه خود را موظف کرد راه حلي براي فرونشاندن خشم کشاورزان بيابند و اين مسئله، اقدام هايي را در پي داشت که موجب شد صنعت ذرت آمريکا اکنون اميدوار باشد گام هايي براي کمک به کشاورزان برداشته شود که هم اکنون هم با چالش هايي همچون سقوط قيمت ذرت و از دست رفتن بزرگترين بازار صادراتي خود، يعني چين، رو به رو هستند.

 

ذرت در تقابل با نفت

جزئيات جلسه ياد شده نشان دهنده چالش هاي سياسي هستند که ترامپ در مواجهه با دو گروه اصلي طرفدار خود براي پيروزي دوباره در انتخابات سال آينده آمريکا، يعني صنعت نفت و صنعت ذرت آمريکا، گرفتار آن شده است.

اين مسئله همچنين نشان مي دهد که در تلاش ترامپ براي تأمين اين منافع متضاد، سوخت هاي زيستي چگونه به يک مسئله مرگ و زندگي تبديل شده است.

«استاندارد سوخت تجديدپذير» پالايشگران نفت آمريکا را ملزم مي کند که سوخت هاي زيستي، همچون اتانول مبتني بر ذرت را با سوخت توليدي خود ترکيب کنند يا هزينه هاي اضافي بپردازند. با اين همه اين استاندارد به دولت آمريکا اجازه مي دهد براي پالايشگران کوچکي که بتوانند ثابت کنند پايبندي به اين استاندارد براي آنها مشکل ايجاد مي کند، معافيت هايي در نظر بگيرد. پالايشگران کوچک مي گويند که الزام به ترکيب سوخت هاي زيستي با فرآورده هاي نفتي، بار سنگين مالي براي آنها ايجاد و تأسيسات، اشتغال کارکنان و تأمين سوخت منطقه اي را تهديد مي کند.

اداره حفظ محيط زيست دولت آمريکا از آغاز فعاليت ترامپ، 85 مورد معافيت اين چنيني صادر کرده، در حالي که اين رقم در سه سال پاياني دولت باراک اوباما، رئيس جمهوري پيشين آمريکا، تنها 23 مورد بود. اين اقدام ترامپ موجب صرفه جويي صدها ميليون دلاري براي صنعت نفت شده، اما طرفداران صنعت ذرت را عصباني کرده است، زيرا آنها باور دارند اين کار تقاضاي ذرت را نابود مي کند.

پس از موجي از تماس ها و جلسات هيئت دولت آمريکا پس از نشست ماه آوريل، ترامپ چندي پيش بيانيه اي صادر کرد و قول داد مجموعه اي بزرگ از راهکارها ارائه مي کند که کشاورزان را بسيار خوشحال مي کند.

انتظار مي رود ترامپ با مسئولان اداره حفظ محيط زيست و وزارت کشاورزي آمريکا ديدار و درباره پيشنهادي بحث کند و الزام استفاده از سوخت هاي زيستي را در سال 2020 ميلادي يک ميليارد گالون، معادل پنج درصد، افزايش دهد.

با اين همه گروه هاي تجارت کشاورزي هفته گذشته به دولت اين کشور اعلام کردند که اين برنامه همچنان نمي تواند حمايت آنها را جلب کند.

دو منبع اعلام کردند انتظار مي رود اين هفته ترامپ بيانيه اي صادر کند و به آيوا برود تا موفقيت خود را جشن بگيرد. کيم رينولدز، فرماندار جمهوري خواه ايالت آيوا، در حال تدارک براي اين رويداد است.

نهاد رياست جمهوري آمريکا از اظهار نظر درباره مطالب ياد شده خودداري، اما اعلام کرد: رئيس جمهور ترامپ مصمم است تضمين کند که کشور ما افزون بر اين که موجب حسادت جهانيان در زمينه کشاورزي شود، همچنان از استقلال و امنيت انرژي برخوردار باشد.

برنستاد هم به درخواست ها براي اظهار نظر پاسخي نداد.

 

بياييد همين حالا اين مسئله را حل کنيم

اگرچه توليدکنندگان ذرت و اتانول پيش از اين اسکات پرويت، رئيس پيشين اداره حفظ محيط زيست آمريکا و از متحدان بزرگ صنعت نفت و منتقدان علني اجباري بودن استفاده از سوخت هاي زيستي را به دليل گسترش اوليه معافيت ها از سوخت هاي زيستي مقصر مي دانستند، ترامپ در آغاز ماه اوت امسال شخصاً حمايت خود را از اين اداره براي اعطاي 31 معافيت ديگر به پالايشگاه هاي کوچک اعلام کرد و خود را در مرکز اين مسئله قرار داد.

برنستاد در نشست اخير توانست نکته مورد نظر خود درباره خشم کشاورزان را به خوبي به ترامپ منتقل کند، به گونه اي که ترامپ به اندرو ويلر، رئيس جديد اداره حفظ محيط زيست، ريک پري، وزير انرژي و سوني پردو، وزير کشاورزي آمريکا گفت: بيايد همين حالا اين مسئله را حل کنيم.

تماس ترامپ با ويلر او را وادار کرد از يک جلسه عمومي در ايالت آلاسکا آمريکا خارج شود. اداره حفظ محيط زيست آمريکا اعلام کرد دولت اين کشور شاهد افزايش سالانه در توليد اتانول و صادرات بي سابقه اين ماده بوده است.

اگرچه جلسه برنستاد با ترامپ در آغاز فرصتي براي تبادل نظر درباره مذاکرات با چين بوده، اما بيشتر وقت جلسه به بحث درباره سوخت هاي زيستي سپري شده است. برنستاد به عنوان فرماندار پيشين ايالت آيوا، براي آگاهي از نارضايتي آشنايان خود در بخش کشاورزي جايگاه خوبي داشته است.

استاندارد سوخت تجديدپذير، رونق خوبي در فعاليت کشاورزان ذرت و سويا در ايالت آيوا در پي داشت. اين ايالت بزرگترين توليدکننده اتانول در آمريکاست. صنعت اتانول آيوا، 34 هزار شغل ايجاد کرده است. اين ايالت همچنين به دليل تأثير در مراحل اوليه انتخابات رياست جمهوري در آمريکا، از اهميت برخوردار است.

نيک بوديش، مدير عامل شرکت سيوکسلند اتانول در ايالت نبراسکا در آمريکا، با اشاره به موافقت ترامپ با اعطاي معافيت هاي بيشتر به پالايشگران گفت: او از يک مرز (ممنوعه) عبور کرد.

اگرچه طرفداران حزب جمهوري خواه در مناطق روستايي ايالت آيوا همچنان بعيد است در انتخابات رياست جمهوري اين کشور به يک گزينه دموکرات رأي بدهند، اما استراتژيست هاي سياسي مي گويند اين خطر وجود دارد که اگر سياست هاي اقتصادي ترامپ همچنان به آنها آسيب بزند، ممکن است آنها از رأي دادن در انتخابات خودداري کنند. در سال 2016 ميلادي، پيروزي ترامپ در برابر هيلاري کلينتون با اختلاف 9.54 درصدي، بزرگترين پيروزي حزب جمهوري خواه در اين ايالت از سال 1980 ميلادي تا کنون بود.

بيشتر گزينه هاي نامزدي حزب دموکرات آمريکا در انتخابات رياست جمهوري آينده، با اميد به حذف بخشي از حمايت مناطق روستايي از ترامپ، روي مسئله معافيت از الزام سوخت هاي فسيلي تأکيد زيادي داشته اند.

جو بايدن، گزينه پيشتاز براي نامزدي حزب دموکرات، در ماه اوت امسال اعلام کرد: رئيس جمهور ترامپ در هر فرصتي به کشاورزان ايالت آيوا دروغ گفته است؛ او قول داد که اتانول را از بند رها کند، اما در عوض تنها شرکت هاي بزرگ نفتي را از الزام براي استفاده از سوخت هاي تجديد پذير معاف کرده است.

الکس وگل، استراتژيست حزب جمهوري خواه آمريکا گفت: بي گمان ترامپ با نزديک شدن به انتخابات 2020 براي خوشحال کردن کشاورزان آيوا تلاش زيادي خواهد کرد، زيرا از آنها خواسته شده بود که بار جنگ تجاري را به دوش بکشند.

وي افزود: ارائه راه حلي که بتواند همزمان کشاورزان ايالت آيوا و صنعت انرژي را درباره استاندارد سوخت تجديدپذير خوشحال کند، بسيار دشوار و شايد غير ممکن است؛ رئيس جمهور سرمايه خوبي در صنعت انرژي به دست آورده و فکر مي کنم در اين مسئله، طرف کشاورزان را خواهد گرفت.