مدیرعامل نفت مسجدسلیمان:  تیمی متفاوت را در این فصل خواهید دید

از نتايج و کادر فني راضي هستم

آرش جعفري- تيم فوتبال نفت مسجدسليمان در فصل جديد ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي ايران، برخلاف سال هاي گذشته شروع خوبي داشته و با ادامه اين روند قصد دارد دست کم در ميانه جدول قرار بگيرد و براي بقا منتظر روزهاي آخر ليگ و نتايج تيم هاي ديگر نباشد. مهران نصيريان دوست، مديرعامل باشگاه نفت مسجدسليمان بابيان اين جملات در ادامه مي گويد: اوضاع تيم خوب است و شما نفت متفاوتي را نسبت به سال هاي گذشته مي بينيد. هدف ما اين است که باعث سرافرازي نام نفت مسجدسليمان در فوتبال ايران باشيم. با نصيريان دوست درباره وضعيت تيم، شرايط باشگاه و نيز بازي با استقلال گفت وگويي داشتيم که باهم مي خوانيم.

  از وضعيت تيم شروع کنيم. گويا امسال اوضاع بهتري نسبت به سال هاي گذشته داريد؟

خدا را شکر اوضاع تيم خوب و وضعيت تيم نسبت به سال هاي گذشته بهتراست، بخصوص اينکه نزديک به 80 درصد تيم تغيير کرده و هرروز هم بهتر خواهد شد.

  چه تغييراتي انجام داديد که اوضاع تيم نسبت به سال گذشته بهتر شده است؟

سال گذشته که از ليگ دسته يک به ليگ برتر آمده بوديم، اوضاع ساختاري خوبي نداشتيم. ما بايد از مديريت دولتي به بخش خصوص تبديل مي شديم. چون طبق قوانين، وزارت نفت نمي توانست در بخش حرفه اي هزينه کند. با مشکلات زيادي مواجه شديم و تيم در طول فصل فراز و نشيب هاي زيادي داشت؛ اما امسال هيات مديره جديد انتخاب شده و باشگاه سروسامان گرفته است. اساسنامه جديد تدوين شده و با توجه به تغييرات صورت گرفته، توانستيم يک تيم خوب را براي مسابقات آماده کنيم.

   بعد از يک وقفه که زياد هم بود، بالاخره مهدي تارتار، سرمربي نفت شد؛ مربي که در سيستم نفت کار کرده بود. چه شد با او به توافق رسيديد؟

بايد مربي مي آورديم که بتواند با شرايط ما کنار بيايد و آن را درک کند، ضمن اينکه در مسجدسليمان هم کار کرده باشد. بعد از بررسي چند گزينه در نهايت ديديم که مهدي تارتار از همه بهتر است و قرار شد براي فصل جديد از او استفاده کنيم.

  همانطور که گفتم، تارتار در تيم پارس جنوبي کارکرده بود. آيا در خصوص انتخاب او، با مديران پارس جنوبي مشورت کرديد؟

ما با کسي مشورت نکرديم. تارتار انتخاب خود ما بود. با او صحبت کرديم و شرايط را برايش توضيح داديم و درنهايت با او به توافق رسيديم. بايد به اين نکته هم توجه کنيد که مسجدسليمان شهر محرومي است و مانند خيلي از شهرها از امکانات رفاهي برخوردار نيست. بايد مربي انتخاب مي کرديم که با شرايط ما کنار مي آمد. مربيان خيلي بزرگ هميشه انتخاب اولشان استقلال، پرسپوليس و سپاهان است و به مسجدسليمان نمي آيند. اگر هم تيم پيدا نکنند، اولويت آخرشان نفت مسجدسليمان مي شود. براي همين ما به دنبال مربي بوديم که هم هزينه زيادي به ما تحميل نکند و هم اينکه به کار با جوانان علاقه داشته باشد.

   3بازي در ليگ و 3 تساوي؛ آيا راضي هستيد؟

چرا راضي نباشيم. قرعه ما در شروع ليگ، خيلي سخت بود. ابتدا بايد با تيم پر مهره تراکتور بازي مي کرديم. بعد به آبادان رفتيم و دربي نفتي ها را برگزار کرديم و سپس به استقلال رسيديم. در بازي با تراکتور مي توانستيم برنده بازي باشيم. داور يک پنالتي ما را نديد و در بازي با استقلال هم اگر بچه ها بيشتر دقت مي کردند، مي توانستيم برنده باشيم. بنابراين از نتايج راضي هستم.

  به نظر مي آيد امسال تيم جوان تري را راهي مسابقات کرديد؟

طبق قانون، شرکت ملي نفت نمي تواند به ما کمک مالي کند. ما بايد بر اساس داشته هايمان تيم را مي بستيم. بنابراين بيشترين سرمايه گذاري ما روي جوانان بود تا تيم کم هزينه اي داشته باشيم؛ البته تيم ما ترکيبي از بازيکنان جوان و باتجربه است و تارتار در جذب بازيکن دقت نظر خاصي دارد. فکر مي کنم با مديريت خوب و نظم خاصي که کادر فني داشت، با برنامه و هدف از پيش تعيين شده، تيم خوبي بسته ايم.

  ورزشگاه نفت روزهاي آخر آماده حضور در ليگ شد. در حال حاضر تمام استانداردها را براي مجوز حرفه اي رعايت کرديد؟

متأسفانه ما مشکلات زيادي داشتيم؛ اما با تمام اين مشکلات ابتدا چمن ورزشگاه را ترميم کرديم. سپس فدراسيون يک سري شرايط جديد گذاشت که ما هم با هماهنگي با مديريت شرکت نفت و گاز مسجدسليمان که متولي اصلي تيم و ورزشگاه است، اين مسائل را در ميان گذاشتيم و به ترتيب در يک برنامه زمان بندي شده ابتدا سکوها را درست کرديم و صندلي ها نصب و شماره گذاري شد. بعد گيت هاي ورودي را نصب کرديم و در آخر هم دوربين هاي مداربسته نصب شد. البته بايد بگويم که دو گيت را نصب کرده ايم و در ادامه ليگ 3 گيت ديگر را هم نصب خواهيم کرد تا هواداران راحت تر وارد ورزشگاه شوند.

   يکي از مشکلات مسجدسليمان، نبود فرودگاه و هتل خوب است. براي اين موضوع چه کرده ايد؟

اين شهر هتل عالي ندارد؛ اما هتل دانشگاه آزاد هست که قبلاً هم تيم ها براي اسکان آمده اند و فکر نمي کنم براي يک شب اقامت بد باشد. اگر هم نيايند، در اهواز مستقر مي شوند و صبح روز بازي به مسجدسليمان مي آيند؛ البته قبول دارم که همسو با خصوصي سازي و حرفه اي شدن، بايد يک هتل خوب در مسجدسليمان داشته باشيم و اين يکي از نيازهاي شهر است. در مورد فرودگاه هم بايد بگويم که در مسجدسليمان، فرودگاه داريم که بيشتر کاربرد نظامي دارد. به همين منظور تمهيداتي انديشيده شده که هواپيماهاي مسافربري هم بتوانند از اين فرودگاه استفاده کنند و قرار است پايانه مسافران هم آماده شود. بنابراين در آينده اي نه چندان دور فرودگاه مسجدسليمان آماده و اين مشکل حل مي شود.

 

  هواداران نفت، يکي از پشتوانه هاي اين تيم هستند. رابطه باشگاه با آنها چطور است؟

هواداران نفت، يکي از بهترين هواداران فوتبال ايران هستند. آنها عاشقانه نفت را دوست دارند. در سرما و گرما و در شهرهاي مختلف، هميشه همراه تيم هستند.هر تيم که به مسجدسليمان مي آيد، يک روز سخت خواهد داشت. من به جرات مي گويم که هيچ تيمي دست پر از ورزشگاه بهنام محمدي خارج نخواهد شد. شما در بازي با استقلال هم ديديد که چگونه تيم را 90 دقيقه تشويق کردند و باعث شدند تيم نتيجه لازم را بگيرد.

  لباس تيم فوتبال نفت هم در فصل جديد تغيير کرده است؟

بله درست است. وقتي اسم کامل باشگاه را مي خواهيم بنويسيم، از واژه فرهنگي - ورزشي استفاده مي کنيم ما فقط به مسائل ورزشي دقت نمي کنيم، بلکه بحث فرهنگي هم براي ما خيلي مهم است. به همين دليل امسال از طرح لباس ملي بختياري ها که به «چوغا» معروف است، در طراحي پيراهن تيم استفاده کرديم.

  در آخر اگر صحبت و نکته اي باقي مانده، بگوييد؟

با توجه به اينکه مسجدسليمان، شهر اولين هاست و ورزش از اين شهر به کل ايران گسترش پيداکرده، بخصوص فوتبال که اولين زمين فوتبال هم همين جا بوده، تقاضا دارم که مسؤولان از تيم و باشگاه نفت حمايت کنند. مسجدسليمان واقعاً در رده شهرهاي محروم است و مي طلبد که وزير نفت و مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در مسير اهداف مسؤوليت اجتماعي به ما کمک کنند. ما کمک مالي نمي خواهيم، مي دانيم قانون اجازه نمي دهد؛ اما به طريق غير نقدي هم که شده به ما کمک کنند. مثل زمين، خوابگاه و... البته من از مسؤولان شهري و استاني هم تقاضا دارم که ما را موردحمايت خود قرار دهند و بايد از مسعود کرباسيان، مديرعامل شرکت ملي نفت ايران؛ غلامرضا شريعتي، استاندار خوزستان؛ افشين حيدري، مديرکل ورزش و جوانان استان خوزستان و مسؤولان شهر مسجدسليمان به دليل کمک ها و حمايت هايشان تشکر ويژه داشته باشم.

 

تارتار: بازی با استقلال مثل شطرنج بود

سرمربي تيم فوتبال نفت مسجدسليمان، ضمن تشکراز بازي شاگردانش مقابل استقلال عقيده دارد که در 3 بازي سنگين گذشته جانانه جنگيدند و نگذاشتند که نفت شکست بخورد. مهدي تارتار بعد از بازي با نفت مسجدسليمان و استقلال که با رضايت از نتيجه بازي همراه بود، گفت: ابتدا بايد يک تشکر ويژه از هواداران تيم داشته باشم و دست تک تک آن ها را مي فشارم.  انصافاً بازيکنان ما خيلي زحمت کشيدند و معتقدم اين بازي بسيار زيبا بود. هم ما و هم استقلال براي برد به زمين آمده بوديم. بايد به استقلال هم به خاطر اين بازي تبريک گفت و من اميدوارم اين روند تيم ما هم ادامه داشته باشد. او در خصوص شناخت از تيم حريف و بازي آنها نيز اظهار کرد: قائدي و غفوري، نقطه قوت استقلال در راست بودند و نقطه ضعف آنها سمت چپ آنها بود. به نظرم بازي با استقلال مثل بازي شطرنج بود و هر دو تيم، بازي زيبايي را به نمايش گذاشتند. سرمربي نفت مسجدسليمان درباره گلي که تيمش خورد، گفت: من قبل از بازي هم به بازيکنان تيمم گفتم که نبايد ريباندي صورت بگيرد، چون هر دو گل را در اين بازي ريباند خورديم؛ البته گل دوم حريف با خطا همراه بود. ما نبايد بدبين باشيم که گلر ما اين اشتباه را کرده است. تارتار درباره بازيکنان تيمش و رضايت از آنها بيان کرد: حدود 20 بازيکن ما جديد هستند؛ اما ما موقعيت هاي خوبي داشتيم؛ سجاد جعفري، محمدابراهيمي و.... بازيکنان باتجربه ما هستند؛ ولي تيم ما جوان است و بايد به بازيکنان زمان داد. در بستن تيم امسال بي رحم عمل کردم و از کساني که در کنارم حضور ندارند، عذر خواهي مي کنم. من اين را به بازيکنان در ابتداي فصل هم گفته بودم. بايد در بستن تيم بي رحم باشيم؛ چون موفقيت ما باعث اعتبار و آبروي ما مي شود.

 

شکست ناپذیران

نفتي هاي مسجدسليمان برخلاف فصل گذشته ليگ برتر فوتبال ايران خوب شروع کرده اند و ديگر به هيچ تيمي باج نمي دهند و مي خواهند با ادامه اين روند در انتهاي فصل کارشان به اماواگر کشيده نشود.  تيم فوتبال نفت مسجدسليمان در هفته سوم ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي ايران در خانه، ميزبان تيم فوتبال پر مهره و پرستاره استقلال بود که موفق شد اين تيم را متوقف کند تا روند شکست ناپذيري اش ادامه داشته باشد و در جدول بالاتر از اين تيم قرار بگيرد. شاگردان مهدي تارتار که ليگ را با قرعه شروع کرده بودند، بعد از دو بازي سخت مقابل تراکتور پرستاره در خانه و نفت آبادان در ورزشگاه تختي آبادان که با تساوي همراه بود، در سومين بازي خود به مصاف تيم مدعي تهراني رفتند و موفق شدند با ارائه يک بازي منطقي، حريف را متوقف کنند.  نفت مسجدسليمان با وجود در اختيار داشتن توپ و ميدان روي يک ضد حمله و غفلت، گل اول را که با اشتباه دروازه بان همراه شد، دريافت کرد؛ اما در ادامه براي جبران گل خورده، حملاتش را بيشتر کرد و درنهايت موفق شد گل تساوي را به ثمر برساند تا در خانه بازنده نباشد.  شاگردان تارتار در اين ديدار چند موقعيت خوب ديگر هم داشتندکه نتوانستند بخوبي از آنها استفاده کنند تا برنده از زمين خارج شوند. نفت مسجدسليمان با اين تساوي 3 امتيازي شد و در رتبه هشتم جدول ايستاد.