گفت و گوي« مشعل » با ملي پوش باشگاه نفت آبادان

اول المپيک بعد جام جهاني

مشعل -  فوتبال را از آکادمي نفت شروع کرد و رفته رفته پله هاي ترقي را پيمود، تا جايي که امروز در تيم ملي اميد، به يکي از بازيکنان ثابت تبديل شده و در ليگ برتر فوتبال ايران نيز شاهد درخشش او در تيم فوتبال صنعت نفت آبادان هستيم.  رضا جبيره، بازيکن 22 ساله تيم فوتبال صنعت نفت آبادان که در سن کم به يکي از باتجربه هاي اين تيم تبديل شده، عقيده دارد امسال، سال صنعت نفت خواهد بود و از سوي ديگر نيز به صعود ايران به المپيک اشاره مي کند و معتقد است با اينکه راه دشواري براي صعود دارند؛ اما مي توانند طلسم 44 ساله را بشکنند و با تيم ملي اميد، راهي المپيک شوند. با بازيکن جوان صنعت نفت درباره نفت آبادان و تيم اميد گفت وگويي داشته ايم که با هم مي خوانيم.

   از دربي نفتي ها شروع کنيم. يک گل زودهنگام زديد؛ اما برنده نشديد؟

بازي سختي داشتيم، گرما و شرجي بودن هوا خيلي اذيت کننده بود و من تا به حال چنين شرايط آب و هوايي را در آبادان تجربه نکرده بودم. در زمان مناسبي به گل رسيديم؛ اما بعد از گل به يکباره عقب نشيني کرديم که همين موضوع باعث شد گل تساوي را دريافت کنيم. در دقايق آخر هم يکبار توپ را به تير زديم، در حالي که مي توانستيم برنده باشيم. در مورد گل هم بايد بگويم که اين هم از شانس من است. يک گل زديم و شانس زدن چند گل ديگر هم داشتيم که متاسفانه نتوانستيم گل برتري را بزنيم و در نهايت روي يک غفلت، گل تساوي را دريافت کرديم و 3 امتياز حساس خانگي را از دست داديم. اميدوارم در بازي هاي بعدي، باز هم براي تيمم گل بزنم و بازيکن تاثيرگذاري براي صنعت نفت باشم.

   نسبت به سال هاي قبل، شروع بهتري در ليگ داشتيد؟

بله شروع خوبي بود. يکبار هم با کمالوند در شروع ليگ، استقلال را برده بوديم.

   رضا جبيره چرا نفتي شد؟

نفت، يکي از باشگاه هاي خوب ايران است. من هم براي رشد و پيشرفت به تيم هاي پايه نفت آمدم و به قول معروف در آکادمي نفت رشد پيدا کردم و بعد از سه سال حضور در رده هاي جوانان و اميدها حالا در تيم بزرگسالان بازي مي کنم.

   از چه زماني ملي پوش شديد؟

سه، چهار سال پيش بود که به تيم ملي جوانان دعوت شدم و در بازي هاي مقدماتي هم در تيم جوانان حضور داشتم و فکر مي کردم در ادامه با تيم ملي جوانان به جام جهاني مي روم؛ اما در دقيقه 90 خط خوردم و جام جهاني را از دست دادم، در حالي که در دور انتخابي بازي کرده بودم. نمي دانم چرا خط خوردم. بعد از آن هم در خدمت تيم اميد هستم و از زمان کرانچار تا الان در تيم اميد حضور دارم و بازي مي کنم.

    چرا از تيم جوانان خط خورديد؟

 آن سال، همه شاهد بودند و ديدند که من چه عملکردي داشتم. اميدوار بودم با تيم جوانان به جام جهاني مي روم؛ اما متاسفانه اين اتفاق نيفتاد. به نظرم حقم بود که به جام جهاني بروم، ولي چنين اتفاقي نيفتاد. بالاخره فوتبال است و بايد به سليقه مربي احترام گذاشت.

   اگر اشتباه نکنم آن موقع، سرمربي تيم اميرحسين پيرواني بود. از او ناراحت هستيد؟

بله ايشان سرمربي بودند. من همه چيز را فراموش کرده ام. الان ناراحت باشم يا نباشم، چيزي تغيير نمي کند. پس بهتر است به اين موضوع فکر نکنم و در مقابل فقط به آينده نگاه کنم.

   با کدام مربيان در صنعت نفت آبادان کار کرديد؟

در زمان مربيگري دست نشان در تيم بودم که سهميه جوانان باشگاه بود. سپس با فيروز کريمي و کمالوند کار کردم و بعد با سرجيو و الان هم افتخار شاگردي اسکوچيچ را دارم.

    کدام مربي بهتر بود؟

نمي توانم بگويم کدام مربي بهتر بود؛ چون هر کدام سبک و شيوه خاص خود را داشتند. من از تجربه هر چهار مربي قبلي، يعني دست نشان، کريمي، کمالوند و سرجيو استفاده کردم و به قول معروف از هر کدام چيزي ياد گرفتم. بايد بگويم همه مربيانم در رشد و پيشرفت من تاثيرگذار بودند.

   کار با اسکوچيچ چطور است؟

ايشان مربي بزرگي هستند. او از فوتبال ما بخوبي شناخت دارد و در خوزستان هم کار کرده که همين به او کمک مي کند.

   سرجيو بهتر بود يا اسکوچيچ؟

سرجيو، مربي خوبي بود و به پيشرفت من و صنعت نفت خيلي کمک کرد. اسکوچيچ هم مربي بزرگي است و کارنامه او در ايران مشخص است و عملکرد خوبي داشته است؛ هر کدام سبک خاص خود را دارند و نمي توان گفت که کدام بهتر بودند. به نظر من هر دو خوب هستند.

   صنعت نفت امسال با اسکوچيچ مي تواند سهميه آسيايي بگيرد؟

ليگ تازه شروع شده، ما هم چند تغيير در تيم داشتيم. هنوز تيم ها از هم شناخت ندارند. بنابراين الان نمي توان از کسب سهميه و قهرماني حرف زد. بايد صبر کرد و بعد از هفته دهم به بعد در اين مورد حرف زد؛ اما صنعت نفت اين ظرفيت را دارد که امسال سهميه آسيايي بگيرد.

   گويا دو پيشنهاد اروپايي هم داريد؟

من با باشگاه قرارداد دارم؛ اما دو پيشنهاد از يونان و روماني رسيده که در اين زمينه تابع تصميم باشگاه هستم. الان بازي هاي تيم اميد نزديک است و اين مهم است که در شرايط مسابقه قرار داشته باشم. رفتن به اروپا شايد در برخي زمينه ها سخت باشد و شايد کمي طول بکشد تا شرايط خوبي داشته باشم؛ اما اينجا در شرايط مسابقه هستم و اين برايم خوب است.

    يعني دوست نداريد به اروپا برويد؟

چرا دوست دارم، به شرط آنکه شرايط مهيا شود؛ از سوي ديگر تابع تصميم باشگاه هستم و اميدوارم هر اتفاقي که رخ مي دهد، به سود من و صنعت نفت باشد.

    تيم اميد مي تواند بعد از سال ها به المپيک صعود کند؟

ما تيم خيلي خوبي داريم. تمام هدفمان صعود به المپيک و شکستن طلسم 44 ساله است؛ اما در عين حال بايد بگويم که کار سختي هم داريم. همه تيم ها مي خواهند به المپيک بروند.

   دو بازي در ازبکستان داشتيد که با شکست همراه شد و شما هم در زمين بوديد؟

بله، متأسفانه شکست خورديم. بازي تدارکاتي براي همين است که شما نقطه ضعف هاي خودتان را بشناسيد و کادر فني بتواند با برطرف کردن آنها براي مسابقات، تيمي قوي آماده کند.

   فرهاد مجيدي، مربي خوبي است؟

او نه تنها به لحاظ فني؛ بلکه به لحاظ روحي- رواني هم با تيم خوب کار مي کند. فرهاد با بچه ها دوست و رفيق است، حتي مثل برادر بزرگ تر است. او ارتباط خوبي با بچه ها برقرار کرده و ما هم سعي مي کنيم که مربي مان را سربلند کنيم.

   رضا جبيره به تيم ملي و جام جهاني 2022 قطر هم فکر مي کند؟

مگر مي شود به تيم ملي و جام جهاني فکر نکرد. آرزوي هر فوتباليستي است که به جام جهاني برود. ابتدا المپيک و بعد هم جام جهاني. مطمئن باشيد با درخشش در صنعت نفت آبادان، خودم را به تيم ملي تحميل مي کنم.

 

بانوي بسکتباليست مناطق نفت خيز جنوب در اردوي تيم ملي

بانوي بسکتباليست مناطق نفت خيز جنوب به اردوي بلندقامتان کشور دعوت شد. ياسمن يزدي، بلندقامت نفتي به اردوي تيم ملي بسکتبال ايران دعوت شد. با اعلام کادر فني فدراسيون بسکتبال، اردوي بلندقامتان کشور به مدت سه روز در تهران برگزار مي شود. او از فرزندان کارکنان شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب و بازيکن تيم باشگاه نفت اهواز است که به اين اردو فراخوانده شده است. بازيکنان دعوت شده در مجموعه ورزشي آزادي تهران زير نظر مربيان تيم ملي به تمرين هاي فني خواهند پرداخت. ياسمن يزدي در قالب تيم نفت اهواز و منتخب خوزستان، بازي هاي قابل قبولي را در مسابقات استاني و کشوري انجام داده است.

 

قهرماني مقتدرانه نفت اميديه در تنيس روي ميز

تيم تنيس روي ميز نفت اميديه در مسابقات کشوري، مقتدرانه به قهرماني رسيد.

تيم تنيس روي ميز نفت اميديه که در مسابقات تنيس روي ميز منطقه 7 کشور در رده سني بزرگسالان شرکت کرده بود، موفق شد با درخشش در اين رقابت ها و پشت سر گذاشتن تمام رقبا و بدون شکست و با اقتدار، ضمن کسب مقام قهرماني، سهميه صعود به ليگ دسته اول باشگاه هاي کشور را کسب کند و افتخاري ديگر براي باشگاه نفت و شهرستان اميديه رقم بزند.

در اين مسابقات نويد شريفي، احمد داماد، پارسا بهادار، امين بني سعيد، پژمان کريمي و سينا قنواتي به عنوان بازيکن، تيم تنيس روي ميز باشگاه نفت اميديه را همراهي مي کردند.

حميد نصيري، سرمربيگري نفت اميديه را به عهده داشت و رستم قاسمي هم سرپرست تيم قهرمان بود.

 

 

دستورعمل جديد وزيرنفت در حوزه ورزش

به منظور اجراي سياست هاي اعلامي مبني بر صرفه جويي و کاهش هزينه ها، بيژن زنگنه، وزير نفت دستورعمل جديد درباره ورزش نفت صادر کرده است که رعايت آن الزامي بوده و براي اجراي دقيق ابلاغ شده است. متن دستور عمل به اين شرح است:

1- انجام مسؤوليت هاي مدرس، سرپرست، سرمربي، کمک مربي، دبير، عوامل فني و پزشکي و ساير عناوين مشابه در تيم هاي باشگاهي در تمامي سطوح مرتبط با ورزش قهرماني، صرفاً از طريق افراد حقيقي بخش خصوصي (غيردولتي) مجاز است و پرداخت هرگونه وجهي به کارکنان در قالب تيم هاي قهرماني تحت هر عنوان ممنوع است.

تبصره – در مراکز دورافتاده اي که امکان تأمين مربي متخصص و داراي صلاحيت هاي لازم در کوتاه مدت وجود نداشته و يا به جهت تأمين، مستلزم هزينه هاي زياد است، حداکثر 2 ماه از تاريخ اين ابلاغيه از شمول اين بند مستثنا بوده و متوليان امر موظف به انجام تمهيدات موردنياز و هماهنگي هاي لازم با نهادهاي تخصصي مرتبط خارج از صنعت براي تأمين نيازهاي مذکور طي دوره زماني يادشده خواهند بود.

مسؤوليت تاييد مراکز اشاره شده در اين تبصره، بر اساس درخواست شرکت هاي اصلي به عهده معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني است.

2- مالکيت / مديريت و کمک مالي به باشگاه هاي حرفه اي از سوي شرکت هاي تابعه صنعت نفت به هر صورت (مستقيم و غيرمستقيم) ممنوع است.

تبصره – تعيين تکليف مؤسسات / باشگاه هاي حرفه اي فعال در صنعت نفت که شامل تيم هاي فوتبال صنعت نفت مسجدسليمان، صنعت نفت آبادان و پارس جنوبي جم است، تا تاريخ يکم آذر 1389 انجام پذيرد، مسؤوليت تعيين تکليف مؤسسات/باشگاه هاي مذکور در چارچوب ضوابط و مقررات ذيربط به عهده مديران عامل شرکت هاي اصلي مرتبط است.

3 -با توجه به کمبود منابع مالي، در سال 1389، صنعت نفت هيچ اعتباري براي اعزام برون مرزي تيم هاي ورزشي اعم از قهرماني (براي شرکت در مسابقات رسمي بين المللي دوره اي آسيايي و جهاني به عنوان سهميه فدراسيون هاي مربوطه و مشابه آن) تخصيص نمي دهد.

 4 - ترکيب ورزشکاران تيم قهرماني تحت پوشش صنعت نفت مي بايست شامل حداقل 70 درصد از کارکنان صنعت نفت (رسمي، پيماني، قراردادي) و افراد تحت تکفل آنان باشند. رعايت اين امر از ابتداي سال 1398به ميزان حداقل 50 درصد، از ابتداي سال 1399 به ميزان حداقل 60 درصد و پس ازآن حداقل 70 درصد مبناي ترکيب ورزشکاران خواهد بود. در غير اين صورت هزينه کرد براي اين تيم ها مجاز نيست.

5 - به منظور شفاف سازي هزينه ها و نظارت بر عملکرد فعاليت هاي ورزشي، شرکت هاي اصلي مکلف هستند انواع بودجه هاي مربوط به تربيت بدني را که در سرفصل هاي مختلف درج شده اند، به صورت شفاف و متمرکز به تفکيک هزينه هاي ورزش همگاني /قهرماني/زيرساخت/ورزش پايه در صورت جلسه مجمع عمومي سالانه صاحبان سهام شرکت اظهار کنند و بر همان اساس نيز در سيستم هاي مالي شرکت ها اعمال حساب شود.

6- برنامه هاي پيشنهادي شرکت هاي اصلي که در قالب تقويم برنامه بودجه فعاليت هاي ورزشي سالانه تدوين مي شود، پس از پايش (کنترل) و تاييد معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني (رئيس شوراي مرکزي ورزش وزارت نفت) در سقف بودجه و اعتبارات مصوب قابليت اجرا خواهد داشت.