معاون وزير امور خارجه:

 ايران در صورت فروش نفت به اجراي کامل برجام برمي گردد

معاون سياسي وزير امور خارجه گفت: ايران در صورتي به اجراي کامل برجام برمي گردد که قادر به فروش نفت خود و دسترسي به عوايد حاصل از آن به صورت کاملا قابل استفاده و بدون محدوديت باشد.

به گزارش ايرنا، سيدعباس عراقچي که پس از مذاکرات روز سه شنبه (12 شهريورماه) خود در پاريس، هم اکنون در اسلووني به سر مي برد، در پاسخ به خبرنگاران گفت: محور مذاکرات با فرانسه درباره نحوه تامين مطالبه جمهوري اسلامي در خصوص فروش نفت و نحوه تامين درآمدهاي حاصله است. 

وي افزود: ايران همانگونه که بارها اعلام کرده است، تنها در صورتي به اجراي کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برمي گردد که قادر به فروش نفت خود و دسترسي به عوايد ناشي از آن به صورت کاملا قابل استفاده و بدون هرگونه محدوديتي باشد و ابتکار فرانسه در همين زمينه است. معاون سياسي وزير امور خارجه تاکيد کرد: به دنبال تماس هاي تلفني مکرون، رئيس جمهور فرانسه، به وي تاکيد شد که يا اروپا بايد از ايران نفت خريداري کند، يا معادل فروش نفت را به صورت خط اعتباري که با درآمدهاي نفتي ايران تضمين مي شود و در واقع به نوعي به معناي پيش فروش نفت است، در اختيار ايران قرار دهد. 

عراقچي تصريح کرد: ميزان اين خط اعتباري حدود 15 ميليارد دلار براي مدت چهار ماه يعني تا پايان سال ميلادي است. به اين ترتيب در صورت حصول توافق ايران در چهار ماه آينده، معادل 100 درصد نفت خود را يا مي فروشد يا به صورت خط اعتباري دريافت و پيش فروش مي کند.   وي گفت: از نظر ايران هيچ مذاکره ديگري درباره برجام انجام نخواهد شد؛ اما اجراي مطلوب برجام مي تواند موضوع گفت وگوها باشد. با توجه به اينکه طرف مقابل کوتاهي هاي جدي در اين زمينه داشته است، امنيت در همه آبراه هاي بين المللي نيز مي تواند موضوع گفت وگو باشد. ايران به شرط تامين امنيت و آزادي کشتي هاي خود در همه آبراهه ها، آمادگي دارد درباره امنيت و آزادي کشتيراني در خليج فارس و تنگه هرمز وارد مذاکره شود. 

معاون سياسي وزير امور خارجه عنوان کرد: از نظر ايران صورت مساله کاملا روشن است. اينکه اروپايي ها يا نفت ايران را مي خرند يا پيش خريد مي کنند و يا خط اعتباري مي دهند، خودشان مي دانند و آمريکا. از نظر ما بازگشت به اجراي کامل برجام منوط به دريافت 15 ميليارد دلار براي يک دوره چهار ماهه است و در غير اين صورت، روند کاهش تعهدهاي ايران ادامه خواهد يافت.

معاون وزير امور خارجه افزود: بعيد مي دانم کشورهاي اروپايي تا پيش از 16 شهريور بتوانند گام موثري بردارند، بنابراين مرحله سوم کاهش تعهدها از سوي ايران در تاريخ ياد شده آغاز خواهد شد. اين مرحله شامل بخش مهمي از تعهدهاي ايران است که در زمان خود اعلام خواهد شد.

 

با هدف تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي انجام شد

عرضه 2 ميليون بشکه ميعانات گازي در بورس انرژي

2 ميليون بشکه ميعانات گازي پارس جنوبي در رينگ بين الملل بورس انرژي با قيمت پايه 56 دلار و 9 سنت براي هر بشکه عرضه مي شود.

اطلاعيه عرضه 2 ميليون بشکه ميعانات گازي پارس جنوبي در رينگ بين الملل بورس انرژي با قيمت پايه 56 دلار و 9 سنت براي هر بشکه براي 20 شهريورماه منتشر شد. بر اساس قانون بودجه کل کشور در سال 98، وزارت نفت مکلف است ماهانه حداقل 2 ميليون بشکه نفت خام سبک، 2 ميليون بشکه نفت خام سنگين و 2 ميليون بشکه ميعانات گازي عرضه کند که عرضه هاي امسال از جمله عرضه اين هفته بر اساس اين قانون است. اين دهمين عرضه ميعانات گازي در رينگ بين الملل از سال 97 و پنجمين عرضه در رينگ بين الملل بر اساس شيوه نامه ابلاغي از سوي وزير نفت در سال 98 است.

حداقل ميزان بارگيري براي حمل زميني هزار بشکه معادل 110 تن است. خريداران مي توانند تا سه ماه پس از انجام معامله، محموله را تحويل بگيرند و تحويل محموله در ديگر مناطق با تاييد شرکت ملي نفت ايران امکانپذير است.

بر اساس اين گزارش، عرضه نفت خام و ميعانات گازي در بورس انرژي ايران، براي تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي مبتني بر ايجاد تنوع در روش هاي فروش و استفاده از ظرفيت هاي بخش غيردولتي به منظور صادرات در دستور کار قرار گرفته است.

 

براي نخستين بار در کشور

طرح احيا و بازسازي زيست بوم هاي مرجاني جزيره خارگ آغاز شد

پروژه احيا و بازسازي زيست بوم هاي مرجاني، براي نخستين بار در کشور با مشارکت سازمان حفاظت محيط زيست ايران در منطقه عملياتي خارگ آغاز به کار کرد.

شرکت نفت فلات قاره ايران با همکاري و مشارکت پژوهشکده محيط زيست و توسعه پايدار سازمان محيط زيست کشور، پروژه احيا و بازسازي زيست بوم هاي مرجاني به صورت پايلوت را در منطقه عملياتي خارگ و به منظور احياي بخشي از زيستگاه هاي مرجاني تخريب شده در دست اجرا دارد.

بر اين اساس، بخشي از اهداف اين پروژه شامل احياي ريف هاي مرجاني آسيب ديده، ايجاد زيستگاه جديد مرجاني، تعيين و معرفي روش مناسب بومي براي توسعه زيستگاه هاي مرجاني و توسعه و الگوبرداري از تکنيک هاي موفق و عملياتي شده به منظور بازسازي ديگر پهنه هاي مرجاني در ديگر نقاط خليج فارس و درياي عمان است.

مدت اجراي اين پروژه سه سال و از سه فاز اصلي تشکيل شده است. شرکت نفت فلات قاره ايران به عنوان مجموعه پيشرو در استفاده از دانش فني و فناوري هاي روزآمد به منظور حفاظت از محيط زيست براي نخستين بار در سطح کشور و به عنوان نخستين مجموعه از خانواده بزرگ شرکت هاي تابع وزارت نفت، نسبت به سرمايه گذاري مشترک با سازمان حفاظت محيط زيست ايران به منظور احياي بسترهاي مرجاني آسيب ديده اقدام کرده است تا به مسووليت اجتماعي خود در اين زمينه بدرستي عمل کند.

 

پروژه تقويت سازه پهلوگيري سکوي PLQ ميدان بلال انجام شد

با تلاش متخصصان واحدهاي عملياتي و تعميرات زير آب منطقه لاوان، پروژه تقويت سازه پهلوگيري سکوي PLQ ميدان بلال با موفقيت پايان يافت.

عمليات تقويت سازه پهلوگيري سکوي PLQ ميدان بلال به دليل ايجاد ترک و شکستگي پايه هاي مربوط و همچنين احتمال سقوط آن به عمق 65 متري دريا و روي خط لوله 14 اينچي انتقال نفت ميدان، به واحد تعميرات زير آب منطقه لاوان محول شد. با بررسي و انجام اندازه گيري هاي لازم از سوي کارشناسان تعميرات زير آب، طرح تقويت و مهار تنش هاي وارد شده به اين قسمت از سازه، با استفاده از Support Clamps در قالب گزارش مصور و محاسبات و نقشه هاي مربوطه تنظيم و با هدف بررسي و تاييد به مسوولان منطقه ارائه شد. ساخت کلمپ هاي مورد نظر با توجه به زواياي موجود روي پايه هاي سکو و اندازه گيري هاي دقيق صورت گرفته در زير آب و همچنين ضرورت استفاده از مصالح متناسب با وزن 55 تني پهلوگيري، با دقت و مهارت زيادي از سوي متخصصان واحد نوسازي و تعميرات، بويژه کارشناسان واحد جوشکاري و لوله کشي صنعتي به انجام رسيد و کلمپ ها و بازوهاي مورد نياز پس از ماسه سايي و رنگ آميزي از سوي واحد تعميرات مخازن در اختيار تعميرات زير آب قرار داده شد.

 

الفالح برکنار و عبدالعزيز بن سلمان وزير انرژي عربستان شد

عربستان سعودي يک شاهزاده را به عنوان وزير جديد انرژي اين کشور منصوب کرد.به گزارش خبرگزاري رويترز از دبي، رسانه رسمي دولت عربستان روز يکشنبه (17 شهريورماه) اعلام کرد، اين کشور شاهزاده عبدالعزيز بن سلمان، فرزند پادشاه اين کشور را به جاي خالد الفالح به عنوان وزير انرژي منصوب کرده است.اين نخستين بار است که يکي از اعضاي خاندان سعودي، به عنوان وزير انرژي عربستان منصوب مي شود.انتظار نمي رود عبدالعزيز که مدت هاست عضو هيات نمايندگي عربستان در سازمان کشوررهاي صادرکننده نفت (اوپک) است، تغييري در سياست هاي نفتي اين کشور ايجاد کند؛ زيرا او نيز در مذاکرات مربوط به توافق جهاني کاهش توليد نفت، حضور داشته است.به گفته منابع عربستاني و ديپلمات ها، در تفکر سنتي عربستان اين باور وجود داشت که اعطاي مناصب نفتي به يک شاهزاده، ممکن است توازن قدرت در خاندان سعودي را به هم بزند و سياست هاي نفتي را در معرض بازي هاي سياسي داخلي قرار دهد.پيش از برکناري الفالح، در ماه گذشته ميلادي، بخش هايي از وزارت انرژي عربستان از آن جدا شده بود و چند روز پيش نيز وي از رياست هيات مديره شرکت آرامکو برکنار شد.

 

کاهش برآورد قيمت نفت به دليل ترس از جنگ تجاري

يک بانک مطرح جهاني به دليل نگراني ها از دورنماي اقتصاد جهاني، برآورد خود از قيمت نفت را کاهش داده است.به گزارش روزنامه هرالد اسکاتلند، بانک سوئيسي يوبي اس پيش بيني کرد که قيمت شاخص نفت خام برنت در شش ماه آينده به حدود 55 دلار براي هر بشکه مي رسد؛ زيرا تنش هاي تجاري بر رشد (اقتصادي جهان) تأثير منفي مي گذارد.قيمت شاخص نفت خام برنت در پايان هفته گذشته بالاي 61 دلار بود. يو بي اس پيش از اين پيش بيني کرده بود که قيمت شاخص نفت خام برنت در يک بازه زماني 12 ماهه، حدود 60 دلار يا بالاتر از آن باشد.اين بانک پس از آنکه به اين نتيجه رسيد که رشد تقاضاي نفت احتمالا بسيار کمتر از انتظارها خواهد بود، برآورد خود از قيمت اين کالا را کاهش داد.در گزارش يوبي اس آمده است: اگر تنش هاي تجاري شدت بيشتري يابند، ممکن است تقاضاي نفت کاهش بيشتري را تجربه کند و مستلزم قيمت پايين تري براي نفت باشد.اين بانک همچنين اعلام کرد: اختلال غافلگيرکننده عرضه نفت در خاورميانه يا کاهش ناگهاني توليد نفت اوپک و متحدانش ممکن است موجب رشد قيمت نفت، فراتر از فرض اصلي ما شود.با اين همه، يوبي اس پيش بيني کرد، سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش در آينده نزديک، کاهش توليد بيشتري را اعلام نخواهند کرد.

 

قيمت نفت در بازه کنوني باقي خواهد ماند

يک شرکت خدمات حفاري پيش بيني کرد قيمت نفت در آينده قابل پيش بيني، در بازه کنوني باقي خواهد ماند.به گزارش خبرگزاري رويترز، لورنزو سمونلي، مديرعامل شرکت خدمات حفاري بيکر هيوز، روز سه شنبه (12 شهريورماه) اعلام کرد، به احتمال زياد، قيمت نفت در آينده قابل پيش بيني، در محدوده مشخصي باقي خواهد ماند و رشد سرمايه گذاري در ميدان هاي نفت و گاز آمريکاي شمالي در کوتاه مدت و ميان مدت، محدود خواهد بود. وي همچنين اعلام کرد که شرکت بيکر هيوز بازنگري در زمينه هاي فعاليت خود را آغاز کرده تا با شرايط کنوني بازار هماهنگ شود و براي آينده اي که در آن منابع انرژي کم کربن غلبه دارند، آماده باشد.