تداوم خدمات رساني کارکنان صنعت گاز در مناطق زلزله زده
کارنامه درخشان شرکت ملي گاز
ايران درمديريت بحران

مشعل  شامگاه بيست و يکم آبان ماه زمين لرزه اي به قدرت بيش از هفت ريشتر، مناطقي از غرب کشور را لرزاند و سبب به وجود آمدن خسارت هاي جاني و مالي بسياري در اين مناطق شد. در پي وقوع زلزله در اين مناطق، گاز ساختمان ها با هدف جلوگيري از حوادث ثانويه مانند اشتعال و انفجار خطوط لوله گاز قطع شد و پس از ايجاد شرايط امن، با تلاش شبانه روزي و بسيج استان هاي معين عمليات وصل گاز مشترکان  در دستور کار قرار گرفت. با گذشت بيش از 12 روز از وقوع حادثه، علاوه بر وصل مجدد گاز مشترکان خانگي، گازرساني به نانوايي ها، جايگاه هاي عرضه سوخت سي‎ان‎جي و برخي اداره هاي دولتي در سرپل ذهاب انجام شده و شرکت ملي گاز ايران براي وصل مجدد گاز مشترکان خانگي (با تاييد لوله کشي داخلي از سوي سازمان نظام مهندسي) آمادگي دارد. تاکنون فعاليت تيم نشت يابي با سرعت خوبي ادامه داشته تا جايي که همه منازل و ساختمان ها در مناطق مختلف ايلام و کرمانشاه که علمک سالم داشته اند و نشتي گاز در آنها اعلام نشده، از گاز بهره‎مند شده اند. علاوه بر اين، گاز واحدهاي خدماتي و صنعتي نيز پس از کسب تاييديه فني از شرکت گاز و سازمان نظام مهندسي وصل مي شود. سرپل ذهاب، سه جايگاه سي‎ان‎جي دارد که هم اکنون گازرساني به اين سه جايگاه نيز انجام شده و مردم اين منطقه و ساير امدادگران مي توانند با آرامش بيشتري به تردد در سطح شهر بپردازند. در همين حال، سخنگوي شرکت ملي گاز ايران مي گويد: گاز برخي ادارات دولتي مانند فرمانداري، اداره دارايي و مراکز بهداشت نيز در سرپل ذهاب وصل شده است. به گفته مجيد بوجارزاده، گازرساني به مردم تا جايي که امنيت افراد و منازل تامين شود، انجام شده و شرکت ملي گاز ايران و سازمان نظام مهندسي آمادگي دارند تا در صورت حضور مردم در خانه هايشان، گاز ساختمان را حداکثر ظرف يک ساعت وصل کنند.

فعاليت هاي صنعت گاز در مناطق زلزله زده در يک نگاه
از سوي ديگر، مديرعامل شرکت ملي گاز ايران با تشريح فعاليت‎هاي اين شرکت در مناطق زلزله‎زده غرب کشور مي گويد: بخش عمده کار اين شرکت در مناطق قصرشيرين، جوانرود و ثلاث باباجاني پايان يافته است. به گفته حميدرضا عراقي، شب بيست و يکم آبان ماه مطلع شديم که زلزله عظيمي در کرمانشاه با قدرت بيش از هفت ريشتر اتفاق افتاده و تا ابتداي صبح با وجود تمام نگراني‎ها هيچ اطلاعي از جزئيات اين حادثه نداشتيم و به محض آنکه از جزئيات حادثه مطلع شديم، خود را به کرمانشاه رسانديم. وي با يادآوري اين‎که بلافاصله پس از حادثه، اقدام هاي اوليه مطابق دستورعمل هاي مديريت بحران و اچ اس اي انجام شده بود، ادامه مي دهد: در اين گونه مواقع، نخستين اقدام تخليه گاز تمام شهر است که اين اقدام از سوي شرکت گاز استاني انجام شده بود.
ميزان تخريب در کرمانشاه بيش از حد تصور بود که در اين شرايط تخليه گاز از خطوط گازرساني شهر، اقدامي مهم و موثر محسوب مي شود. پس از آن نيز در اسرع وقت جلسه مديريت بحران با حضور مدير گازرساني و ديگر مسئولان مربوطه در کرمانشاه برگزار شد که در اين جلسه تقسيم بندي کارها در قالب تيم‎هاي عملياتي مختلف انجام شد. سپس استان هاي معين نيز به ياري ما شتافتند و هر کدام مسئوليت رسيدگي به امور يکي از مناطق آسيب‎ديده را به عهده گرفتند. نيروهاي شرکت گاز همدان با امکانات و تجهيزات خود راهي اين منطقه شده بودند تا پس از بازرسي اوليه، عمليات نشت يابي و بررسي سلامت علمک‎ها انجام شود. ابتدا خط تغذيه گاز مورد نشت يابي قرار گرفت، زيرا قبل از تزريق گاز به شهر بايد مطمئن شويم که علمک‎ها و رگلاتورها سالم هستند، سپس نشت يابي کوچه به کوچه را انجام مي داديم. عراقي با قدرداني از زحمات کارکنان شرکت ملي گاز ايران در مناطق زلزله زده تاکيد مي کند: عمليات نشت يابي در سه مرحله و با دقت کافي انجام مي شود؛ حتي پس از پايان عمليات در هر کوچه، همکاران با استفاده از حس بويايي خود نسبت به بوي گاز، از امنيت گازرساني اطمينان مي يافتند و پس از آن اتصال گاز به منازل مردم صورت مي گرفت. سازمان نظام مهندسي نيز براي وصل گاز منازل و اماکن عمومي اعلام آمادگي کرده بود؛ بنابراين وصل گاز منازل با حضور نمايندگان اين سازمان، کارشناس شرکت ملي گاز ايران و صاحب ملک انجام مي شود. به گفته وي، هنگام وصل گاز منازل، متوجه مي شديم برخي علمک ها دچار نقص جزئي شده اند و گاهي نيز پيش مي آمد لوله‎کشي و علمک هيچ مشکلي نداشت اما در مسير گازرساني، بست‎ها دچار ايراد شده بود که همه اين موارد با دقت فراوان رفع شد. تاکنون بخش عمده کار شرکت ملي گاز ايران در مناطق قصرشيرين، جوانرود و ثلاث باباجاني پايان يافته است.

تمهيدات شرکت گاز براي مقابله با زلزله در شهرهاي بزرگ
مديرعامل شرکت ملي گاز ايران به پيش‎بيني وقوع زلزله در کلان شهرهايي مانند تهران اشاره مي کند و مي گويد: تمهيداتي را در نظر گرفته ايم که اگر زلزله در شهرهاي بزرگي مانند تهران رخ دهد، تخليه گاز از سطح شهر در کوتاه ترين مدت و با بيشترين ميزان امنيت انجام شود. وي يادآور مي شود: در شهرهاي بزرگ، وصل مجدد گاز و تغذيه شبکه گازرساني و نشت يابي کوچه به کوچه ماه ها به طول مي انجامد. شرکت ملي گاز ايران از تجربه و دانش ژاپني‎ها براي مديريت بحران در ايران استفاده مي کند چراکه تهران شهري بزرگ است و اگر زلزله اي در آن رخ دهد، حوادث مخرب زيادي در پي خواهد داشت.  

عدم آسيب جدي به تاسيسات گاز، نشان‎دهنده امنيت بالاي شبکه گازرساني  
مدير گازرساني شرکت ملي گاز ايران نيز با اشاره به امنيت شبکه گازرساني کشور  مي گويد: با آنکه زلزله از شدت بالايي برخوردار بود، اما خوشبختانه شبکه گازرساني هيچ آسيبي نديد و اين موضوع، نشان دهنده کيفيت و امنيت بالاي خطوط است. به گفته سعيد مومني، ميزان خسارت در سرپل‎ذهاب نسبت به ساير شهرها بيشتر بود و هم اکنون گاز مناطق قصرشيرين، جوانرود و ثلاث باباجاني وصل شده است، به جز منازلي که ميزان تخريب زياد بوده و علمک گاز آسيب ديده است، اما در سرپل‎ذهاب به دليل بالا بودن ميزان تخريب عمليات نشت يابي و تعمير علمک ها همچنان ادامه دارد. وي بر رعايت دقيق نکات ايمني در عمليات نشت يابي و گازرساني تاکيد کرده  و درباره امنيت شبکه گازرساني کشور مي گويد       : با آنکه ميزان زلزله از شدت بالايي برخوردار بود، اما خوشبختانه شبکه گازرساني هيچ آسيبي نديد و اين نشان دهنده کيفيت و امنيت بالاي خطوط است.

مسئوليت شرکت ملي گاز در مواقع بحراني سنگين است
مدير گازرساني شرکت ملي گاز ايران با بيان اين‎که پس از نشت‎يابي، تعميرات نيز مرحله به مرحله انجام  شد، ادامه مي دهد: همه اين شرايط نشان دهنده آن است که مسئوليت شرکت ملي گاز ايران بسيار سنگين است، زيرا در زمان گازرساني، کوچکترين نشتي مي تواند آتش سوزي و خسارت هاي جبران ناپذيري به دنبال داشته باشد. مدير گازرساني شرکت ملي گاز درباره روند وصل مجدد گاز توضيح داد: در ابتدا بايد گاز با قدرت 250 پي‎اس‎آي را فعال مي کرديم سپس با راه‎اندازي ايستگاه تقليل فشار، گاز را با فشار 60 پي‎اس‎آي وارد شبکه کرديم.  سختي کار از اينجا آغاز مي شود زيرا پس از ورود گاز به شهر بايد کوچه به کوچه و علمک به علمک امنيت شبکه گازرساني اماکن و منازل را بررسي و تامين مي کرديم.
مومني ادامه مي دهد: در هر کوچه‎اي که کارشناسان ما مطمئن مي شدند نشتي وجود ندارد، گاز را وصل مي کردند. اين اقدام ها در شرايط پر اضطرابي انجام مي‎شود که نيازمند دقت و خونسردي کارکنان شرکت گاز است. در بسياري از خيابان‎ها با تخريب و ريزش ساختمان و مسدود شدن معابر مواجه مي‎شديم؛ بنابراين مسيرها مشخص نبود تا بتوانيم شيرهاي گاز را به راحتي پيدا کنيم و مورد بررسي قرار دهيم. برخي هک ها به سبب تخريب ساختمان از بين رفته ‎اند و بايد روي آنها درپوش دائم بگذاريم تا از نشت احتمالي گاز جلوگيري کنيم؛ علمک هايي که کمي مشکل دارند نيز بايد شناسايي و تعمير شوند. به گفته وي، در کرمانشاه 32 شهر داريم که 27 شهر از نعمت گاز بهره مند  هستند؛ همچنين 800 روستا در کرمانشاه تاکنون گازرساني شده اند. در منطقه سرپل ذهاب نيز 14 هزار مشترک مصرف کننده گاز هستند. اين شهر داراي 31 روستاست که اميدواريم تا غروب فردا کار گازرساني به همه روستاها به اتمام برسد.

شتاب گيري روند گازرساني به منازل در مناطق زلزله‎زده
مدير گازرساني شرکت ملي گاز ايران با اشاره به گازرساني به برخي اماکن عمومي در شهرهاي قصر شيرين، ثلاث باباجاني، جوانرود و سرپل ذهاب، از تسريع روند گازرساني به منازل خبر مي دهد و مي گويد: تا روز جمعه (26 آبان) گاز 500 خانه در سرپل ذهاب و 800 خانه در منطقه ثلاث باباجاني وصل شده است. به گفته سعيد مومني، گاز اداره هاي دولتي، بيمارستان ها، نانوايي ها و مراکز بهداشتي در شهرهاي قصر شيرين، ثلاث باباجاني و جوانرود وصل شده و با تلاش همکاران شرکت گاز استاني ادامه داشته که تاکنون گاز 23 نانوايي به همراه ساختمان‎هاي اداري و دولتي داراي علمک سالم وصل شده است.  وي با تأکيد بر اهميت گازرساني ايمن با هدف جلوگيري از وقوع حوادث ثانويه ادامه داد: بر اين اساس گروه هاي جديدي از استان هاي قزوين، البرز، کردستان، زنجان، گلستان و ايلام به عنوان گروه دوم، جايگزين استان هاي معين اصفهان، اراک و ايلام شده  اند تا گازرساني به منازل و مراکز عمومي همچنان با سرعت، دقت و امنيت بالا ادامه يابد.

گاز 10 هزار مشترک سرپل ذهاب و ثلاث باباجاني وصل شد
معاون امور برنامه ريزي و پشتيباني مديريت گازرساني شرکت ملي گاز ايران نيز در اين باره مي گويد: گاز سه هزار و 500 مشترک شهر ثلاث باباجاني و هفت هزار مشترک شهر سرپل ذهاب در ادامه روند گازدار شدن شهرها و روستاهاي آسيب ديده زلزله اخير استان کرمانشاه وصل شد.
به گفته غلامرضا مشايخي، تزريق گاز به شبکه داخلي شهرها انجام شده و شرکت گاز استان کرمانشاه از هم اکنون آماده ارائه خدمات و وصل گاز منازل هموطنان در صورت درخواست و حضور آنان در منازل، با تأييد نظام  مهندسي است. وي با اشاره به وصل گاز در اکثر شهرها و روستاهاي آسيب ديده تصريح مي کند: هم اکنون، همه مشترکان شهر جوانرود از نعمت گاز طبيعي برخوردار هستند و مأموران گازرساني در تلاش هستند تا هرچه سريع تر گاز منازل ديگر مشترکان شهرهاي آسيب ديده را وصل کنند. شرکت ملي گاز ايران به عنوان يکي از شرکت هاي خدمات رسان که نقش چشمگيري در رويارويي با حادثه زلزله غرب کشور داشت، با حضور مديران، کارشناسان و نيروي هاي امدادي در دقايق و ساعت هاي اوليه حادثه توانست در حوزه مديريت بحران کارنامه درخشاني از خود برجاي گذارد. بزرگترين نقش شرکت ملي گاز ايران در زمينه مسئوليت اجتماعي را مي توان گازرساني به بخش هاي خانگي، اداري و صنعتي در مناطق آسيب ديده طي کوتاه ترين زمان ممکن و با بيشترين ميزان امنيت برشمرد. د       ر اين مسير افزون بر ارسال محموله هاي مواد غذايي و اقلام مورد نياز زلزله زدگان، يک هزار و 600 چراغ روشنايي و گرم کننده از شرکت گاز استان همدان به مناطق زلزله زده ارسال و تاکنون 800 چراغ ميان مردم توزيع شده است. در مديريت گازرساني شرکت ملي گاز ايران نيز تاکيد بر اين است که تجهيزات لازم مثل پوشاک و وسايل ايمني همواره در کانتينرهايي مجهز و آماده باشند؛ علاوه بر اين موتورسيکلت‎هايي براي شهرهاي بزرگ با امکانات لازم تجهيز شده است تا امدادرساني را در کوتاه ترين زمان ممکن انجام دهند؛ همچنين براي هر استان دو يا سه شرکت معين در شرکت گاز مشخص شده است.